Ekonomika vytápění peletami

Už jsme si nějak zvykli na zdražování energií, protože se stalo každoroční tradiční součástí špatných zpráv.

Zisky společností, které se prodejem energie a paliv zabývají, narůstají a pokud ne, přichází opět nepopulární zdražování, aby se jejich ztráty minimalizovaly. Mnoho domácností začalo šetřit, chovat se ekonomicky, ale citelná úleva v podobě ušetřených tisíců se nedostavila.

Základní ekonomické výhody tohoto paliva jsou z dlouhodobého hlediska v jeho ceně. Např. dnes je při aktuálních cenách zemního plynu, cena 1 kWh vyrobeného tepla ze zemního plynu cca 0,93 Kč, kdežto u 1 kWh tepla vyrobeného z peletek je tato cena 0,74 Kč.

další strány s rozbory ekonomiky vytápění peletami, s novými  aktualizovanými cenami tepelné energie

Rostoucí cena paliv z neobnovitelných zdrojů bude mít podle předpokladů vysokou konkurenci právě v ceně obnovitelných zdrojů, u níž se do budoucna předpokládá pokles. Zájem o vytápění peletami v České republice pomalu ale jistě vzrůstá. Velice solidní čísla - kromě ceny nabízí granule pelet i v oblasti výhřevnosti. Nízké jsou i nároky na skladovatelnost a manipulaci pelet při dávkování do spalovacího kotle. Problémy s uložením popela také nenastanou, při spalování vzniká několika násobně nižší množství popela, než jaké vznikne při spalování stejného množství hnědého uhlí.

Výrobci nabízejí moderní, téměř bezobslužné kotle s automatickým dávkováním, ale pokud zrovna nemáme chuť nebo možnost jít do takové investice, postačí klasický typ kotle. Technologie spalování se stále vyvíjí, takže můžeme očekávat nabídky špičkových kotlů s velice vysokou účinností na spolování pelet.

Odborníci předpovídají veliceslibnou budoucnost peletám a jejich využití ve výrobě energie.